Longines EEF Series

Calendar 2024

The Longines EEF Series Calendar 2024 is set as follows:

  • Two Regional Qualifications – Region South
  • Two Regional Qualifications – Region Central
  • Two Regional Qualifications – Region West
  • Two Regional Qualifications – Region North
  • Semifinal – Regions South- Central
  • Semifinal – Regions West – North
  • Final

Each Region holds two (2) Regional Qualifiers at CSIO3* level and the Teams qualify for the EEF Series Semi-Finals through the Nations Cup competitions at the RQs in their own Regions.

    The Semi-Final is a CSIO3*, where the Nations Cup competition is reserved for the top ten (10) teams (five from each Region) qualified according to the respective Region standings above, as follows:

    • Top 5 teams from Regions South & Central qualify for EEF Series Semi-Final 1
    • Top 5 teams from Regions North & West qualify for EEF Series Semi-Final 2

    The EEF Series Final is a CSIO4* reserved only for the ten (10) teams qualified from the two (2) SFs, as above, and the home team as the 11th team if not qualified

    REGIONAL QUALIFICATIONS
    REGIONAL QUALIFICATIONS
    SEMIFINALS
    SEMIFINALS
    FINAL
    FINAL
    REGION SOUTH
    REGION SOUTH
    REGIONS SOUTH-CENTRAL
    REGIONS SOUTH-CENTRAL
    FINAL
    FINAL
    Gorla Minore
    25-28 April
    Budapest
    11-14 July
    Warsaw
    5-8 September
    Athens
    30 May-2 June
    Budapest
    11-14 July
    Warsaw
    5-8 September
    REGION CENTRAL
    REGION CENTRAL
    Budapest
    11-14 July
    Warsaw
    5-8 September
    Mannheim
    01-07 May
    Budapest
    11-14 July
    Warsaw
    5-8 September
    Bratislava
    13-16 June
    Budapest
    11-14 July
    Warsaw
    5-8 September
    REGION WEST
    REGION WEST
    REGIONS WEST-NORTH
    REGIONS WEST-NORTH
    Warsaw
    5-8 September
    Peelbergen
    16-19 May
    Deauville
    20-23 June
    Warsaw
    5-8 September
    Luxembourg
    06-09 June
    Deauville
    20-23 June
    Warsaw
    5-8 September
    REGION NORTH
    REGION NORTH
    Deauville
    20-23 June
    Warsaw
    5-8 September
    Stutteri Ask
    15-19 May
    Deauville
    20-23 June
    Warsaw
    5-8 September
    Drammen
    06-09 June
    Deauville
    20-23 June
    Warsaw
    5-8 September

    REGION SOUTH

    Gorla Minore

    25-28 April

    Athens

    30 May - 2 June

    REGION CENTRAL

    Mannheim

    01-07 May

    Bratislava

    13-16 June

    REGION WEST

    Peelbergen

    16-19 May

    Luxembourg

    06-09 June

    REGION NORTH

    Stutteri Ask

    15-19 May

    Drammen

    06-09 June

    SEMIFINALS

    Deauville

    20-23 June

    Budapest

    11-14 July

    FINAL

    Warsaw

    5-8 September